Jeszcze do niedawna uznawane były za całkowicie niepotrzebne i wiele kobiet o nich w ogóle nie słyszała. Wraz z biegiem czasu doceniono ich wartościowy skład i aktualnie traktuje się je na równi z innymi kosmetykami. O czym mowa? O hydrolatach, które z dnia na dzień zagościły w kosmetyczkach oraz łazienkach wielu pań ceniących sobie naturalną pielęgnację skóry. Czym więc są te organiczne produkty i jak należy je stosować, by uzyskać optymalny efekt. Dowiesz się tego wszystkiego, czytając poniższy wpis.
Czym są hydrolaty?
W przeszłości uważano je za bezwartościowe odpady powstałe w procesie pozyskiwania olejków eterycznych z różnego rodzaju części roślin. Obecnie ich postrzeganie się jednak zmieniło. Mianem hydrolatów określa się wody pozostałe po procesie destylacji olejków eterycznych i wobec nich stosuje się nomenklaturę „wody roślinne lub kwiatowe”. Wszystko przez obecność dużego grona wartościowych składników pochodzenia roślinnego na czele z flawonoidami oraz antyoksydantami. Oczywiście w „wodzie kwiatowej” znajduje się znacznie więcej substancji czynnych, a także nawet ok. 1% olejków eterycznych. Tego typu produkt śmiało możesz stosować w różnego rodzaju rytuałach pielęgnacyjnych, gdyż nie powoduje podrażnień skóry, a także uczuleń alergicznych.
Właściwości hydrolatów
Oprócz wyżej wymienionych cech wiele osób ceni je za łagodność, skuteczność czy też uniwersalność. Są to bowiem produkty, które mają bardzo wiele zastosowań i mogą być wykorzystywane na wiele sposobów. Niemniej, należy również wspomnieć, że hydrolaty mają właściwości odżywiające, nawilżające czy też kojące. Ponadto dodatkowo wzmacnia oraz regeneruje skórę. Z tego też względu stosuje się go w wielu zabiegach pielęgnacyjnych dotyczących różnych części ciała - twarzy, włosów czy też innych partii.
Jak stosować hydrolaty?
W związku z tym, że tego typu woda jest niezwykle delikatna, nic nie stoi na przeszkodzie, by bezpośrednio stosować ją na skórę. W tym celu można skorzystać z atomizera, wacika kosmetycznego czy też opuszków palców, by subtelnie wetrzeć hydrolat w skórę. Ostatni z wymienionych sposobów sprawdzi się zwłaszcza w sytuacjach, gdy ma się do czynienia z produktem o gęstszej konsystencji. Warto również zaznaczyć, że opisywane esencje roślinne nakłada się na oczyszczoną wcześniej skórę, by przygotować ją na kolejne etapy pielęgnacji
Najczęściej stosowane zabiegi pielęgnacyjne z użyciem hydrolatów
- Wieczorne tonizowanie skóry twarzy To zdecydowanie zabieg pielęgnacyjny, do którego stosuje się hydrolat. Ma on za zadanie zmiękczyć skórę i przyczynić się do przywrócenia jej odpowiedniego pH. Wodę roślinną wykorzystuje się do twarzy dokładnie oczyszczonej bez żadnego grama makijażu. To ważny krok przed rozpoczęciem nawilżania, które może przeprowadzić za pomocą kremu, olejku lub serum. Warto również wspomnieć, że opisywana esencja roślinna sprawdzi się także do odświeżania skóry twarzy.
- Łagodzenie podrażnień Golenie nie jest bardzo często przyjemną czynnością zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Hydrolat może być wykorzystywany przez przedstawicieli obu płci jako środek łagodzący podrażnienia wywołane depilacją czy też pozbywaniem się zarostu na twarzy. Jest to niezwykle wygodne oraz ekonomiczne rozwiązanie, gdyż z jednego kosmetyku możesz korzystać Ty oraz Twój partner.
- Utrwalanie makijażu Za pomocą hydrolatu możesz naturalnie wykończyć oraz utrwalić makijaż. Wystarczy, że spryskasz kilkoma kroplami wody roślinnej make up i chwilę odczekasz. Stosowanie opisywanej esencji scali wszystkie kolorowe kosmetyki, co uczyni je trwalszymi.
- „Wcierka we włosy” Z wody roślinnej można korzystać na wiele sposobów, a jednym z nich jest „wcierka we włosy”. Pod tym pojęciem kryje się naniesienie kosmetyku na włosy, a następnie równomierne rozprowadzenie go i wmasowywanie w skórę głowy. Zabieg ten wykonywany z pomocą hydrolatu stosuje się w celu zapobiegania zbyt szybkiego przetłuszczania się kosmyków, a także złagodzenia wystąpienia ewentualnych stanów zapalnych i podrażnienia.